מרכז הסטארלייט

בתי חולים לילדים שמים דגש על החלקים הבריאים של הילד ויוצרים סביבה בה מתקיימות, לצד הפעילות הטיפולית, גם פעילויות חברתיות וחינוכיות העונות על צרכים אלה ומעניקות לילדים סביבה מפרה שיש בה גם רגעים של שמחה.כך מנסה בית החולים לילדים "לשבור" את אותו דימוי עגמומי של בית החולים למבוגרים.

 

במקום לסייע לילדים במסגרת מרכז לאנשים חולים ומבוגרים, בית החולים לילדים חותר להפוך למקום של הבראה גם באמצעות הנאה.

 

מתוך הבנה  זו הוקם ב-1996מרכז הסטארלייט, בעזרתם הנדיבה של גופים ותורמים מן הקהילה ובתמיכת הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון.

 

המרכז פותח אחרי שנים של מחקרים, שהוכיחו שילדים זקוקים ליותר מאשר טיפול רפואי טוב בשביל להבריא; הם זקוקים לשמחה, לצחוק ולמשחק. המרכז הקיים כיום הינו מרכז מולטימדיה ואומנות ייחודי, ממוחשב ואורקולי, אשר מחזק את הדימוי העצמי של הילדים וגורם להם להרגיש בשליטה רבה יותר על הסובב אותם. מרכז הסטארלייט מציע לילדים מרחב משחק עשיר בסביבה מיוחדת ורגועה, שבו הם יכולים לשכוח ממחלתם לזמן קצר.

 

רכיבי התוכנית:


מאז הקמתו בשנת 1996 ועד היום, נוספו לסטארלייט אביזרים שונים שניתנו בתרומות אך המקום לא שונה באופן גורף.

 

כיום קיימים במרכז אלמנטים ישנים כגון השטיח והדרגשים הזקוקים נואשות להחלפה, הציוד הטכנולוגי והריהוט ברובו מיושן ואינו מזמין כבעבר. המקום זקוק לשינוי מרענן ברוח התקופה.


 

בנוסף, יכלול מרכז הסטארלייט המחודש את מגוון הפעילויות החינוכיות/טיפוליות אשר מותאמות לצרכי הילדים המאושפזים במרכז שניידר:

 

  אזור מולטימדיה בעל ציוד ומראה טכנולוגי מתקדם - אזור המולטימדיה יהיה מותאם לכלל הגילאים ויכלול תוכנות לימודיות לגיל הרך, גילאי ביה"ס יסודי ובני נוער, לימוד מיומנויות מחשב ואינטרנט, מחשבים חדשים המותאמים למשתמשים רבים, מסכים דקים וגדולים המעצימים את חווית המשחק והלימוד, מכשירי סוני פלייסטיישן מתקדמים ועמדות משחק חדשות, עמדות מחשב ותוכנות לימוד לגיל הרך (כגון: קומפי) עם ריהוט מותאם.

 

משחקייה טיפולית - המשחקייה הטיפולית תופעל ע"י אנשי מקצוע ומתנדבים אשר הוכשרו לכך ותכלול: משחקי חשיבה והעשרה, סדנאות אומנות ויצירה, פעילויות מוטוריקה גסה ועדינה, פינות משחקי דימיון, פינת משחקים התפתחותיים לגיל הרך ופינת קריאה.

 

תראפיה בצחוק באמצעות ליצניים רפואיים - ליצנות רפואית הינה שיטה ייחודית המתמחה בתרפיה וטיפול תוך שימת דגש על הפן האנושי, בדרך של דמיון ופנטזיה, הומור וצחוק. שיטת ליצנות רפואית הוכחה במרוצת השנים כמוצלחת ומקצרת תהליכי הבראה ושיקום. הכוח המרפא של ההומור והצחוק הוכח במספר מחקרים כמסייע להרפיה, מפחית כאב באמצעות ייצור אנדורפין, מסייע למערכת החיסון על ידי הגדלת מספר תאי הלימפוציט T והפחתת רמת הקורטיזול בדם. הוכח גם כי ההומור מגביר את סיכויי העמידה בתהליכים רפואיים שונים ומאיץ את החלמת המטופל. לאור האמור, ישולבו ליצנים רפואיים במערך מרכז הסטארלייט ויתנו מענה לצרכים הנפשיים והחברתיים של הילדים המאושפזים ע"י מגוון פעילויות כגון: קסמים, פיסול בלונים, סיפורים, שירים ועוד.

 

סדנאות מוסיקה - באמצעות מוסיקה ניתן לטפל במגוון רחב של בעיות רגשיות, פיזיולוגיות, שכליות ורוחניות, להתמודד עם משברים וקונפליקטים ולשפר את הבריאות ואת איכות החיים של הילדים החולים. שימוש במוזיקה בבתי חולים נפוץ ביותר כאשר הדגש הוא על יכולת ההרגעה של המוזיקה. הסדנאות יתקיימו על בסיס שבועי, כאשר מטרת הסדנאות היא להפחית את רמות החרדה והכאב באמצעות המוסיקה.

 

מופעי תיאטרון - סדנאות תאטרון ומופעים אשר יופעלו ע"י מתנדבים מתחום אומנויות הבמה. המתנדבים יביאו עימם תפאורה, תחפושות ואביזרים או יצרו אותם יחד עם הילדים בליווי מדריך מקצועי.

 

שעת סיפור והמחשה - כחלק מתהליך ההחלמה יעבירו מספרי סיפורים מקצועים, פעם בשבוע, שעת סיפור. שעת הסיפור מאפשרת לילד להזדהות עם העלילה או עם הגיבור. כשהמבוגר מסיים להקריא את השיר או הסיפור אפשר לספר לו מה מרגישים, מבלי להיחשף וזאת באמצעות מוטיב ה השלכה: מדברים על הגיבור שבשיר, ומסבירים למה הוא התנהג בצורה מסוימת ואיך הוא הרגיש – וב"הוא" הכוונה לגיבור, ולא לילד, כמובן.

 

עבור לתוכן העמוד