תמיכה בילדים נפגעי כוויות

כתבה ב - Ynet - מחנה לילדים נפגעי כוויות

עמותת "ילדים שלנו" תומכת במחנה יחיד מסוגו בישראל המיועד לילדים נפגעי כוויות, בכפר הנוער "כפר גלים", מאז הקמתו. במסגרת המחנה, המשתתפים יוצאים מהבידוד שבו הם חיים ומוצאים את עצמם בסביבה מקבלת ומכילה. הם לומדים דרכים חדשות להתמודד עם הפצעים ועם הצלקות שלהם, רוכשים חברים חדשים ונהנים בסביבה בטוחה ומטפחת.

אנו נרגשים לחלוק עימכם כתבה שפורסמה ב- 15/4 באתר Ynet אודות מחנה הכוויות:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4947391,00.html


קייטנת הכוויות: "כאן מרגישים בנוח להוריד חולצה, כאן לא שופטים אותנו"

יהודים לצד ערבים, דתיים לצד חילונים: 40 ילדים מעבירים את חופשת הפסח בקייטנה בכפר גלים. המשותף להם - גוף שצולק בתאונות והתמודדות עם ניתוחים, טיפולים - ותגובות הסביבה. "כאן לא מסתירים את הכוויות", הם אומרים.

במידה ואתם מעוניינים לקחת חלק בפרויקט ולתרום למחנה הכוויות הבא, הינכם מוזמנים ליצור קשר בטל': 03-9217880 שלוחה 212, מייל: mailto:child8@netvision.net.il
או באמצעות הקישור הבא (נא לציין - לטובת מחנה הכוויות):

http://www.ourchildren.org.il/?pg=DonationForm&CategoryID=156מאז שנת 2008 העמותה לוקחת חלק במימון השתתפותם של ילדי מרכז שניידר במחנה ייעודי לילדים ובני נוער נפגעי כוויות שמתקיים במהלך 3 לילות/4 ימים בחופשת פסח בכפר גלים בשיתוף עם "קמפ קיממה". המחנה מתקיים ביוזמת ובהדרכת צוותי ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה ממרכז שניידר יחד עם אנשי מקצוע רבים בישראל, המתמחים בתחום הטיפול בכוויות.

באמצעות הפעילויות השונות במחנה, ועל ידי מפגש עם ילדים נוספים נפגעי כוויות, התאפשר לילדים ללמוד דרכים חדשות להתמודד עם הפצעים ועם הצלקות שלהם, לראות את עצמם באור חדש, לבנות את דימויים העצמי, לעודד התמודדות דרך שיתוף וחשיפה בסביבה בטוחה ותומכת ולרכוש ביטחון עצמי אשר מקל על השתלבותם בחברה.

במחנה משתתפים כ- 50 ילדים וילדות בגילאי 7 - 18 מכל רחבי הארץ, מכל המגזרים והדתות, אשר עברו פציעות קשות של כוויות. במהלך 4 הימים שיבלו יחד, המשתתפים יוצאים מהבידוד שבו הם חיים ומוצאים את עצמם בסביבה מקבלת ומכילה, לומדים דרכים חדשות להתמודד עם הפצעים והצלקות ורוכשים חברים חדשים.

במהלך המחנה מתקיימות פעילויות שונות הכוללות גם תכנית מוזיקלית יחודית עבור ילדים הסובלים מכוויות חמורות, פעילות אתגרית כגון גלישת גלים, קרקס ולוליינות, דרמה ועוד.

26 חונכים מתנדבים מקבלים את פניהם, מלווים אותם ומהווים אוזן קשבת עבורם במהלך המחנה.

לדברי יוליאנה אשל, מנהלת השירות לריפוי בעיסוק במרכז שניידר: "הפרויקט הייחודי מאפשר לכל ילד נפגע כוויות להמשיך את תהליך ריפוי הצלקות הנפשיות ולהתהלך בגאווה כשווה בין שווים בחברה. המחנה מקנה לילדים הזדמנות לרכוש חברים חדשים שגם הם סובלים מכוויות. המסגרת, המפגש והפעילויות מאפשרים לנו לבנות עבורם מסגרת מכילה ותומכת ולילדים להיות שותפים ולחזק את ביטחונם העצמי".

כמו כן, מממנת העמותה מחקר בילדים נפגעי כוויות - בשנים האחרונות פורסמו מספר מחקרים אשר בדקו את השפעת מחנות תמיכה שנערכים בעולם על ילדים נפגעי כוויות, במטרה לבחון את האספקטים השונים אשר ליוו מחנות אלו. רוב המחקרים דיווחו במסקנותיהם כי ההשפעות הפסיכולוגיות על המחנה הם: הפחתה של הבידוד החברתי, שיפור דימוי וביטחון עצמי, קידום כישורי התמודדות וקידום כישורים חברתיים. במשך שנות קיום המחנה בישראל, טרם נערכו מחקרים כמותניים או איכותניים שבחנו את אפקט המחנה על ילדים פגועי כוויות.

בהמשך לתמיכה המתמשכת של העמותה בפרויקט הכוויות, העמותה מממנת מחקר בארץ שיבדוק את השפעת ההשתתפות במחנה על הדימוי העצמי של הילד, תקווה, חוללות עצמית ומיקוד השליטה הפנימי ואת הדינאמיקה בין תוצאות אלה.

איריס לנגר, יו"ר מייסדת העמותה, לוקחת חלק פעיל במחנה עצמו, במטרה להעצים ולחזק את הילדים שעברו חוויה דומה לחוויה שהיא חוותה בילדותה. שמחים לשתף אתכם בתחושותיה וברגשותיה של איריס:

"קשה להאמין שזו השנה התשיעית של המחנה לילדים נפגעי כוויות. מחמם את הלב לראות שהמחנה נותן מענה ותמיכה ממושכת, שנה אחר שנה, ומאפשר לילדים להתמודד עם הטראומה הקשה שחוו ועדיין חווים. המחנה הינו מקום בטוח, שמאפשר להתגבר על הצלקות הרגשיות והפיזיות. אין לי מספיק מילים על מנת לתאר את עוצמת וחשיבות החוויה הזו עבורם. מרגש לראות את הילדים כל כך שמחים, משחקים וצוחקים מלאי ביטחון עצמי, מבלי להרגיש שונים ומפוחדים שמישהו ילעג להם. יהודים, ערבים, בדואים, נוצרים - כולם ביחד. ביום ראשון זכיתי להכיר שתי נערות מקסימות, שהשתתפו במחנה מאז שנכוו בילדותן. השנה, מלאו להן 18 , והן החליטו להשתתף במחנה כמדריכות. ההתרגשות רבה. כמותן, הכרתי ארבעה מדריכים נוספים, שהחלו את דרכם במחנה כחניכים וכיום הם חונכים. יש תחושה מאוד מיוחדת של אהבה ותמיכה באוויר. מרגישה מבורכת, שיש לי את הכבוד והזכות להיות חלק מהחוויה המיוחדת והמשמעותית הזו."
עבור לתוכן העמוד